Announcements

ACADEMY STAFF

Principal's Office

Mr G Gibson Principal
Mr D Murphy Personal Assistant

primary staff

Primary School Leadership Team
Mrs C Baughan Headteacher
Mrs S O'Neill Deputy Headteacher
Mrs E Jefford Assistant Principal and SENDCo
Miss C Gonzalez Key Stage One Leader
Mrs V Haydon Acting Deputy Headteacher
Miss L Granville Lower Key Stage Two Leader
Mrs N Foulger Assistant Headteacher
Mrs Z Clark Early Years Leader
Teaching Team
Mrs Z Clark Preschool
Miss C Barber Preschool - Starfish
Miss C Scrivener Preschool - Seahorses
Mrs J Zucchi Reception - Dolphins
Mrs A Smith
Mrs F Boyle
Reception - Turtles
Miss E Large
Miss Pickett
Year 1 - Pumas
Year 1 - Tigers
Miss L Granville
Mrs Wehrle/Ms Nicholls
Year 2 - Panthers
Year 2 - Leopards
Miss Granville
Mr J Trundley
Year 3 - Penguins
Year 3 - Artic Foxes
Mr M Johnson
Miss H Mclean
Year 4 - Eagles
Year 4 - Falcons
Mrs N Foulger
Miss G Russell
Mrs Parker
Year 5 - Red Squirrels
Year 5 - Hedgehogs
Year 5 - Otters
Mrs F Stewart
Mr L Jackson
Year 6 - Orang-utans
Year 6 - Gorillas
Mrs F Boyle
Mrs S Longmate
Working across the school
Learning Support Team
Miss C Scrivener
Miss C Barber
Mrs S Thomas
Mrs Tunbridge
Pre-school Support
Mrs S Gibbons
Mr J Archer
Reception
Mrs T Bowles
Mrs A Benson
Year 1
Mrs J Matton
Miss S Evans
Year 2
Mrs K Upton Year 3
Mrs J Brooks
Miss K Foulger
Year 4
Mr J Wright
Mrs B Soutter
Miss L Sinclair
Year 5
Mrs H Heal
Mrs A Nicholls
Year 6
Mrs H Heal
Mrs T Bowles
Senior Learning Support Assistant
Mrs L Doherty Assistant SENCo Primary Phase
Mrs A Nicholls Cover Supervisor
Ms H Bryant HLTA (Primary and Secondary)
School Business Team
Mrs M Hastings Headteacher's PA and School Office Manager

Mrs D Cox
Miss K Turner
Miss J Knight
Ms J Dalton

 

Lunchtime Supervisor

Mrs B Steedman Receptionist
Mrs J Manders Receptionist

secondary staff

ART DEPARTMENT

Miss C Dadson cdadson@theacademy.me Curriculum Leader - Art
Mr D Scarlett Teacher of Art
Miss N Walsh Teacher of Art
Miss L Green Teacher of Art

BUSINESS DEPARTMENT

Mrs P Marina pmarina@theacademy.me Curriculum Leader/Careers Lead - Business Studies
Mr E Constantine-Cort Teacher of Business Studies
Mrs G Spencer Teacher of Business Studies

COMPUTER STUDIES DEPARTMENT

Miss V Carr Teacher of Computer Science
Mrs C David Teacher of Computer Science

DESIGN & TECHNOLOGY DEPARTMENT

Mrs P Sharma psharma@theacademy.me Curriculum Leader - DT
Mr D Anandavasagar Teacher of DT
Miss A Nath Teacher of DT (MATERNITY LEAVE)
Miss C Whooley Teacher of DT
Miss C Blidgen Teacher of Food

ENGLISH DEPARTMENT

Mr R Cooper rcooper@theacademy.me Assistant Principal/Curriculum Leader - English
Mrs P Blackstock-Barnaby Teacher of English
Mr R Duhaney Teacher of English
Mr G Gibson Principal/Teacher of English
Mrs E Jefford SENDCO/Assistant Principal/Teacher of English
Miss E Kitter Assistant Principal/Teacher of English
Ms M Nair Teacher of English
Mrs T Oldfield Teacher of English
Miss M O'Loughlin Teacher of English/ Curriculum Leader PSHCE
Mrs J Thomas Teacher of English
Mr P Walker Teacher of English
Ms N Doyle Teacher of English
Ms M Paskell Teacher of English

GEOGRAPHY DEPARTMENT

Mrs A Smyth asmyth@theacademy.me Curriculum Leader - Geography
Mrs K Briggs Assistant Principal/Teacher of Geography
Mrs U Weedon Teacher of Geography
Mr B Williamson Teacher of Geography

HISTORY DEPARTMENT

Mrs S Michhiana smichhiana@theacademy.me Curriculum Leader - History
Mr H Hawley Teacher of History
Mr M Ramsbottom Teacher of History

MATHS DEPARTMENT

Miss A Lutchi
alutchi@theacademy.me
Curriculum Leader - Maths/Assistant Principal
Mr K Laundry Teacher of Maths
Mrs S White Vassell Teacher of Maths
Mr M Binns Teacher of Maths
Miss N Wignall Teacher of Maths/Second in Department
Mrs M Hewitt Teacher of Maths
Miss O Burgess Teacher of Maths
Mr P Daley Teacher of Maths
Mrs S Hassard Teacher of Maths/KS3 Co-ordinator
Miss A Waugh Teacher of Maths
Mr O Bernard Teacher of Maths
Mr M Morris Teacher of Maths

MEDIA DEPARTMENT

Miss V Proud Associate Assistant Principal/Achievement Director Year 8/Curriculum Leader - Media
Mrs R Leach rleach@theacademy.me Associate Assistant Principal/Achievement Director Year 11/Teacher of Media
Mrs L Hallam Teacher of Media

MFL DEPARTMENT

Miss A Felipe-Ruiz Curriculum Leader - MFL
Mrs S Camacho  Teacher of MFL
Mrs S Laidain Teacher of MFL
Mrs M Stephenson Teacher of MFL

PERFORMING ARTS DEPARTMENT 

Mr C Hallam challam@theacademy.me Curriculum Leader - Performing Arts
Performing Arts - Drama
Mrs L Finnie lfinnie@theacademy.me Curriculum Leader - Music
Miss Z Convery Teacher of Performing Arts - Drama
Mrs C Brooks Teacher of Performing Arts - Drama
Miss E Edwards Teacher of Performing Arts - Drama
Performing Arts - Music
Miss J Kissick Teacher of Performing Arts - Music
Mrs Z Stefanczyk Teacher of Performing Arts - Music

PE DEPARTMENT

Miss A Haynes ahaynes@theacademy.me Curriculum Leader - PE
Miss C Fleetwood Assistant Principal/Teacher of PE
Miss J Gibbs Assistant Principal/ Teacher of PE 
Miss J Walker Teacher of PE
Mr N Wakefield Teacher of PE
Miss O Roberts Teacher of PE
Mr J Smith Teacher of PE

PSHE & RSE DEPARTMENT

Miss O'Loughlin Curriculum Leader PSHE and RSE

RELIGIOUS STUDIES DEPARTMENT

Ms K Hanmer Curriculum Leader - Religious Studies
Miss H Miller Teacher of Religious Studies
Miss A McCalla Teacher of Religious Studies

SCIENCE DEPARTMENT

Mrs C Kirk ckirk@theacademy.me Assistant Principal/Curriculum Leader - Science
Mrs K Blake-Huggins Teacher of Science
Mr M Carr Teacher of Science
Mrs C Jones-Rayson Teacher of Science
Mrs E McKenzie-Scarlett Teacher of Science
Mrs C McKenzie-Thornley Teacher of Science
Miss S McLeod Teacher of Science
Mrs M Senior-Brown Teacher of Science
Mr A West Vice Principal/Teacher of Science
Miss J Williams Teacher of Science
Mrs V Crumpton Teacher of Science

OTHER TEACHERS

Miss C Wise Teacher

secondary non-teaching staff

COVER SUPERVISORS
Mr Z Aslam Cover Supervisor
Mr M Mraybrook Cover Supervisor/Cover Manager
Mrs E Rhead Cover Supervisor
Mrs V Rimmer Cover Supervisor

LEARNING SUPPORT UNIT

Mrs E Jefford ejefford@theacademy.me SENDCO (Althrough)/Assistant Principal
Ms S Dutson Assist. SENDCO/Achievement Dir. Year 7
Mrs D Campbell SENDCO Admin
Mrs B Blackstock Learning Support Assistant
Mrs C Kelley Learning Support Assistant
Mrs V Lipson Learning Support Assist./Successmaker
Mrs I Manning Learning Support Assistant
Mrs S Mahadewan Learning Support Assistant
Mr M Payne Learning Support Assistant
Mrs S Rohde-Patterson Learning Support Assistant/EAL Office
Mr L Vassell Learning Support Assistant
Mrs S Wright Learning Support Assistant
Ms F Ahmed Learning Support Assistant
Ms S Evans Learning Support Assistant
Miss K Gates Learning Support Assistant
Mrs I Parker Learning Support Assistant

PASTORAL SUPPORT

Mrs N Howe Year 7
Mrs D Powell Year 8
Mrs L Burles & Ms L Freshwater Year 9
Ms S Porter Year 10
Ms D Collins Year 11
Mrs G O'Callaghan Post-16
Mrs M Aslam attendance@theacademy.me Education, Welfare & Attendance Officer
Ms C Shields Attendance Support Officer
Ms T Toohey admissions@theacademy.me Admissions Officer

ACHIEVEMENT DIRECTORS / ASSISTANT ACHIEVEMENT DIRECTORS

Mrs U Weedon uweedon@theacademy.me Year 7
Ms S Dutson sdutson@theacademy.me Year 8
Mr H Hawley hhawley@theacademy.me Year 9
Mr N O Leary noleary@theacademy.me Year 10
Mrs R Leach rleach@theacademy.me Year 11
Mrs P Sharma psharma@theacademy.me Post-16

PERFORMANCE TEAM

Miss G Lambourne Performance Data Manager
Ms S Walland Exams Officer Data Assistant and Cover Officer

ESTATES AND FINANCE

Mrs S Cooper School Business Manager
Mr S Hickey Finance Manager
Mrs T Botha Finance Assistant
Mrs A Bacchus Facilities Manager
Mr A Doherty Lettings Manager
Mrs E Perrin HR Manager
Mr J Brett Groundsman
Mrs T Sutton AVA Receptionist
Mrs M Crane AVA Receptionist

SUPPORT STAFF

Mr A Cluett Librarian
Mrs M Kirkham Child Protection Officer
Mrs L Smith Child Protection Officer
Mrs S Moore School Counsellor
Miss L Ripley Medical Support Officer
Mrs L Hawkins School Counsellor

TECHNICIANS

Miss S Cleave Science Technician
Mrs H Skillen Science Technician
Mrs T Edmonds Design Technology Technician
Mr P Upton Design Technology Technician
Miss M Sharpe Music & Art Technician

IT SYSTEMS

Mr D Cox Network Manager
Mr R Worbey Senior ICT Technician

MEDIA RESOURCE

Mr T Dean Media Resources Manager